Restauracja Hawełka

                      Z dawnego Pałacu niewiele do dziś pozostało, po śmierci Czeczotki budynek był wielokrotnie przebudowywany. Ostatni raz, po II wojnie światowej okazałą budowlę zaadaptowano na Państwowy Dom Towarowy. Czeczotka, który sam zajmował się także handlem, nie mógł przypuszczać, że jego łaźnię, w której gościł znamienitych mieszczan (a zwłaszcza frywolne dziewki), po wielu latach wypełnią regały z odzieżą, pasmanterią i butami. 

Historia lubi zataczać koła. Nie był to jedyny sklep w tym miejscu. Ignacy Rayal w XIX przebudował Pałac i otworzył …dom towarowy. Wyszynk, który prowadził Czeczotka został zastąpiony przez kawiarnię „Secesja” . Teraz po latach znów pojawiła się gastronomia. Swój lokal otworzyła najstarsza nieprzerwanie działająca w Krakowie „Hawełka” . Jak twierdził Zygmunt Nowakowski, przed I wojną światową słynęła z tego, że co bogatszy rodak uważał za swój najświętszy obowiązek (…) zatrzymać się pod Wawelem, spłakać się u grobów królewskich, nadychać się polszczyzny i popić u Hawełki.

 

I niech tak trwają przez kolejne wieki : Pałac , „Hawełka” i Kraków

 

                      Hawełka i jej początki sięgają 1876 roku, kiedy to Antoni Hawełka postanowił, że jego lokal zasłynie w Polsce i w świecie wyśmienitymi potrawami oraz wyjątkową atmosferą. Jego zamiary się spełniły, czego dowodzi nadany mu tytuł Cesarskiego i Królewskiego Dostawcy Dworu. Hawełka potrafił zaspokoić nawet królewskie podniebienia. I tak zostało do dziś! Od ponad 100 lat restauracja Hawełka jest miejscem spotkań wszystkich, którzy cenią tradycyjną kuchnię polską.

 

*** Nowości z Pałacu Czeczotka ***

W związku z planowaną zmianą wystroju naszego lokalu restauracja będzie zamknięta od 20 listopada. O tym, kiedy będziemy mogli zaprezentować Wam nowe wnętrze Hawełki będziemy informować na bieżąco.

WESOŁYCH ŚWIĄT
WIELKIEJ NOCY!